Bal üretimi 300 tondan 30 tona düştü

Geçen yıl Zonguldak genelinde 300 ton bal üretildiğini, bu yıl bal mevsiminin iyi geçmemesi sebebiyle ortalama 30 ton bal alabildiklerini söyleyen ZAYBİR Başkanı Abdurrahman Canlı, iklim değişikliği ve arı ırkında ki bozulmaların üretimin azalmasında mühim görevi bulunduğunu altını çizdi.

Canlı konuşmasında şu detayları verdi; “İlimizde bizlere üye olan bin 200’ün üstünde arıcı var. 900 arıcımız 30 ve daha yukarı kolonisi olan ve bizlere aslolan üye kaydı ile kayıtlı olan arıcılar, ötekiler de kolonisi fazla olsa bile aday üyeliği yeğleyen üyeler. Fakat toplam 2 bin 500’ün üstünde aile Zonguldak’ta arıcılık yapıyor. Doğrusu kendi ihtiyacının üstünde bal üretip, bundan azca oldukca gelir elde ediyor. Bu yıl bal mevsimi iyi geçmedi. Bundan dolayı iklimde ağır bir sapma vardı. Ağır bir sürem geçirdik. Yağışların olması, kışın ağır geçmesi, bahar sürecinin serin geçmesi, bundan önceki senenin ortalama yüzde 10-15’i nispetinde bal üretimi oldu. Bu yok denilecek bir seviyedir. Geçen yıl ortalama 300 ton bal üretimi olmuştu. O bile oldukca düşük derken bu yıl Zonguldak genelinde onunda yüzde 10’u nispetinde, 20 ton bir ihtimal 30 ton olabilmiştir.

Geçen yıl biz kestane balının kilosunu 200-250 TL bandında açıklamıştık. Mesela 850 gram Zonguldak kestane balı 225 TL, kilo olarak satan da 250 TL’ye satsın diye bir referans fiyat açıklamıştık. Bu yıl 850 gram kestane balı 400 TL, bir kilo kestane balı 450 TL’ye satsın diye açıkladık. Küresel iklim değişikliğinin elbet tesiri var. Her bölgenin kendine uygun bir arı ırkı var ve üretimler bununla yapılıyor. Zonguldak’taki arı ırkı bilhassa ticari kaygılarla dışardan getirilen ve satılan koloniler sonucunda yerli arı ırkı yok seviyesine kadar düştü. Bununla ilgili elbet çabamız var. Arı ırkında bozulma, yerelde üretim yapamayan ya da kış koşullarını atlatamayan, hastalık ve zararlılara karşı direnci olmayan arı ırkları üretim düşüşünün mühim sebeplerinden bir tanesi. İlimizde varroa şeklinde bir zararı olan var. İnsan üstündeki kene şeklinde değerlendirilen bir şey. Bu zararı olan en fazla tahribat veren üretimi de koloni mevcudunu da direkt etkileyen bir zararı olan. Buna karşı ilin her yerinde hatta ülkenin her yerinde aynı etken maddeli ilaçla aynı bölgenin ve aynı süre dilimi içinde ilaçlanması ile toplu bir savaşım yapılması koşul. Kış koşullarında bir iki denememiz oldu fakat yapamadık. Dolayısıyla bir kamu gücü olmadan buda yapılamıyor.”

ARI SÜTÜ 10 BİN, PROPOLİS 5 BİN TL 

Arıcıları arı sütü, propolis, perga şeklinde öteki ürünleri üretmeye yönelteceklerini belirterek hazırladıkları proje hakkında informasyon verdi. ZAYBİR Başkanı Abdurrahman Canlı: “Kamu yöneticilerine başta Sayın Valimiz olmak suretiyle, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na bu sürecin her yerinde bizlere destek olan Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’a bilhassa teşekkür etmek isterim. Geleneksel yöntem dendiği süre bir tek bal üretiminin olmaması, eğer bir tek bu olursa arıcılığın sürdürülemeyeceği, katma kıymeti yüksek bal dışı ürünlerin de üretilmesinin esas olduğu bunun istihdama, katma değere katkısının olacağına ilişkin inancımız var.

Bu mevzuda ülkemiz genelinde de çalışmalarımı oluyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) 2021 Toplumsal Yaşamı Destekleme Programı çerçevesinde yapmış olduğumuz bir projemiz vardı. “Sıhhatli cemiyet için arı şeklinde çalışkan hanımefendiler” projemizdi. Ürünleri aldık ve 2022 yılı yaz döneminde bal dışı ürünlerden bahsediyorum arı sütü üretimi, ana arı üretimi, propolis üretimi mevzusunda ortalama 70 hanıma eğitim verdik. Önümüzdeki yıl elimizdeki ekipmanlar ile arı sütü, yerli ırkı korumak çoğaltmak adına ana arı üretimi ve anti kanser özelliği sebebiyle propolisin hem üretilmesi hem de işlenmesi mevzusunda daha dinamik, daha netice veren emek harcamalar ile bahar döneminde başlamış olacağız. Tüm alt yapı hazır. Kamu kurumlarının çalışmalarımıza birazcık daha destekleyici yaklaşmaları gerekiyor. Bir kilo arı sütü bu yıl 10 bin TL’ye satıldı. Bir kilo propolis ekstraktı şu anda 5 bin TL’nin altında satılmaz. İklim o şekilde bu şekilde olsa bile her yıl olur, arı var olduğu sürece. Bunların haricinde perga dediğimiz arı ekmeği var. Doğru üretildiğinde planlı emek verme yapıldığında bal ne olursa olsun olmalı fakat olmasa bile arıcı aç kalmamalı, mağdur olmamalı. Bu ürünler üretilmeli biz üzerimize düşeni yapacağız. Zonguldak’ın madenlerden sonrasında en etkili gelir kaynağı arıcılıktır” dedi.


KAYNAK: İHA

Tuğba Bozkurt
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Tuğba Bozkurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.